Copyright © 2019 Home - Hostgator Reviews - MAKSYM.EU Wulkanizacja, klimatyzacja
Ilość odwiedzin: 47082

Oznaczenia na oponach

Na oponie znajdziemy wiele istotnych dla użytkownika informacji, ale również wiele takich, które kompletnie nic nam nie powiedzą. Co możemy wyczytać z opony? Co jest istotne, a na co nie musimy zwracać uwagi? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Aby łatwiej poruszać się po boku opony oznaczenia możemy podzielić na dwie kategorie: podstawowe oraz informacyjne. Najpierw przyjrzyjmy się tym najważniejszym, na które musi zwracać uwagę każdy, kto ma zamiar kupić prawidłowe dla swojego pojazdu opony.
Poza najbardziej oczywistymi do odczytania: marką i nazwą modelu przyjrzyjmy się wymiarom opony 
205 to szerokość czoła bieżnika jest mierzona w milimetrach i dotyczy ona zamontowanej na felgę opony, wypełnionej ciśnieniem. Profil 55 to wysokość ściany bocznej i jest to wartość wyrażona w procentach z szerokości. Na przykładzie mamy oponę 205/55R16 więc wysokość ściany bocznej będzie wynosiła 205*55%=112,75 mm. Litera R w rozmiarze informuje nas, że opona posiada radialną konstrukcję, a cyfra 16 to średnica felgi w calach. Równie istotnymi jak rozmiar parametrami, na które często nie zwracamy uwagi są indeksy prędkości (SI – speed index) i nośności (LI – load index).

Indeks SI 

Indeks prędkości SI (Speed index) oznacza maksymalną prędkości, przy której opona może przenieść obciążenie odpowiadające indeksowi nośności np. 195/65R15 91T oznacza max. 190 Km/h.
Poniższa tabela przedstawia indeksy prędkości z odpowiadającymi im wartościami w Km/h. 
Indeks LI
Określa maksymalną nośność opony (maksymalne jej obciążenie) wyrażoną w kilogramach. Na podstawie tego indeksu określa się maksymalne obciążenie przypadające na daną oponę. Np.: opona o rozmiarze 205/55 R16 posiadająca indeks nośności 91, dla którego odczytana z tabeli maksymalna nośność przewidziana dla tej opony wynosi 615 kg. Takie obciążenie opony, czyli 615 kg jest dopuszczalne jako najwyższe podczas jej eksploatacji. Jeżeli obciążenie przekroczy tę wartość opona ulegnie uszkodzeniu, bądź zniszczeniu.
MO, AO,J, N0, N1, K1, *, RO1, R1 – co to za symbole?

Opony z takimi oznaczeniami są produktem homologowanym przez danego producenta samochodu. Najłatwiej będzie to wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Przypuśćmy, że jestem szczęśliwym posiadaczem samochodu marki Porsche, a na samochodzie mam opony z symbolem N0. Oznacza to, że producent samochodu wspólnie z producentem opon poświęcili swój cenny czas, aby stworzyć oponę najlepiej dopasowaną pod moje auto, dzięki czemu ma ono najlepsze z możliwych parametry jezdne, lepsze osiągi na suchej i mokrej nawierzchni oraz odczuwam większy komfort podczas jazdy. Dzieje się tak dlatego, że opona N0 ma względem opony bez N0 pewne modyfikacje, które polegają np. na delikatnej zmianie rzeźby bieżnika, strukturze wewnętrznej, zwiększeniu bądź zmniejszeniu ilości nacięć na bieżniku lub rowków obwodowych albo na zastosowaniu specjalnej pod moje auto mieszanki, z której produkowana jest opona.
Należy pamiętać, że na jednej osi nie możemy montować razem opony z homologacją i bez. Niektóre z homologowanych opon można montować do innych pojazdów, a niektóre nie. Na naszym rynku występuje najwięcej opon z homologacjami MO (grupa Mercedes) oraz * (gwiazdka to grupa BMW), które możemy montować dla samochodów innych marek.

Jak rozpoznać oponę zimową?
Nie każdy interesuje się oponami i nie każdy musi po wyglądzie rozróżnić oponę zimową od letniej. Właśnie dlatego jest symbol, który mówi nam jasno, że dana opona jest oponą zimową. Jest to symbol „góry ze śnieżynką”. Każda opona z takim symbolem jest przystosowana do jazdy w warunkach zimowych.
Wielu ma błędne przekonanie, że opony z oznaczeniem „M+S” (Mud + Snow) są oponami całorocznymi i możemy je bezpiecznie użytkować zimą. Niestety nie jest to prawdą. Oznaczenie M+S znajdziemy na większości opon 4x4, dostawczych oraz niektórych osobowych. Niezależnie czy jest to opona letnia, zimowa czy całoroczna. Po co więc siać zamęt? Symbol ten jest wymogiem na rynek amerykański, jednak w naszych warunkach, gdzie latem mamy +30 st. C, a zimą -30 st. C takie opony nie będą się spisywały jak należy. Prawdą jest, że nie dostaniemy mandatu jadąc zimą na letnich oponach z oznaczeniem M+S, ale z pewnością nie możemy czuć się w pełni bezpieczni. Opona typowo całoroczna, którą możemy bezpiecznie użytkować zarówno latem i zimą również musi mieć symbol opony zimowej tj. „górę ze śnieżynką”.

Jak sprawdzić czy moja opona to „Runflat”?
Kolejnym bardzo istotnym tematem będą symbole opon z systemem Runflat, który umożliwia jazdę nawet po utracie ciśnienia. W zależności od producentów oznaczeń, tych może być sporo. Najpopularniejsze to: RFT, R/F, ROF, ZP, DSST, SSR, EMT, RSC, ZPS. Symbole te są zawsze wyraźnie zaznaczone na boku tak, aby znalezienie ich nie sprawiało kierowcy problemu.
Jaką rzeźbę bieżnika ma moja opona?
Na oponie znajdziemy również symbole informujące jak prawidłowo zamontować oponę na samochód. Dla opon kierunkowych będzie to oznaczenie kierunku toczenia (najczęściej napis „Rotation” oraz strzałka).
Na oponach asymetrycznych umieszczane jest oznaczenie informujące, którą stroną opona ma być zamontowana na zewnątrz, a którą do wewnątrz. (najczęściej „inside” / „outside”).
Oznaczeń takich nie będzie na oponach o symetrycznej rzeźbie bieżnika, które można montować dowolnie.

Na oponach znajdziemy też symbole informacyjne, zawierające takie szczegóły jak kraj produkcji, materiał z jakiego opona została wykonana, maksymalne dopuszczalne ciśnienie i wiele innych. Niektóre z symboli, które są wymogiem na jakiś konkretny rynek, niekonieczne będą istotne dla użytkownika. Opony produkowane na rynek europejski muszą mieć na boku symbol homologacji „E” oraz jak przy każdym produkcie musimy wiedzieć gdzie został wyprodukowany (popularne „Made in…”).
Większość opon sprzedawanych w Europie spełnia również wymogi na rynek amerykański, przez co mają na sobie inne ciekawe oznaczenia tj. klasyfikacja UTQG lub np. numer DOT.
Klasyfikacja UTQG (Uniform Tire Quality Grading) to coś w stylu europejskiej etykiety z klasami jakościowymi. W oponie badane są trzy kategorie: zużycie bieżnika, odpronośc na przegrzewanie oraz trakcja. Opony mają oceny od AA (najlepsza) przez A i B do C (najgorsza). Współczynnik zużycia biżnika podany jest w formie cyfrowej i odpowiada procentowo – ile dłużej opona wytrzymała względem opony wzorcowej.
Popularny „DOT” (Department of Transport) to coś w rodzaju numeru seryjnego, z którego producent może wyczytać z jakim produktem ma doczynienia, odczytać fabrykę czy linię produkcyjną. Numer ten jest ignorowany w większości krajów świata, ale na polskim rynku numer DOT cieszy się niewiarygodną popularnością. Stał się jedną z najważniejszych informacji dla kierowców, gdyż można z niego wyczytać datę produkcji towaru. Znajduje się ona na końcu ciągu cyfr i liter i najczęściej są to cztery cyfry w owalu lub prostokącie. Dwie pierwsze to tydzień, a dwie następne to rok produkcji. Na powyższym zdjęciu widzimy oponę Pirelli wyprodukowaną w 46 tygodniu 2012 roku.

Każdy z producentów inaczej oznacza swoje produkty. Na jednych oponach nazwa modelu może być bardziej wyeksponowana, a na innych mniej. Homologacje producentów czasem mogą znajdować się zaraz za rozmiarem, czasem za nazwą bieżnika, a czasem mogą być wyrzucone w odosobnieniu gdzieś na ścianie bocznej. Nie ma jednego wspólnego dla wszystkich producentów szablonu, dlatego warto znać oznaczenia, o których dzisiaj pisałem, gdyż wiedząc czego szukamy, łatwiej będzie nam to znaleźć.

 • alcar_logo.jpg
 • auto-gum.jpg
 • autoland.jpg
 • autopartner.jpg
 • centra-logo.jpg
 • colmec..jpg
 • debica..jpg
 • dunlop.jpg
 • fulda.jpg
 • goodyear.jpg
 • handlopex.jpg
 • inter-cars.jpg
 • Liquymoly.jpg
 • maxgear.jpg
 • Sava.jpg
 • thermotec.jpg
 • TIPTOPOL.jpg
 • tpms.jpg