Copyright © 2019 Home - Hostgator Reviews - MAKSYM.EU Wulkanizacja, klimatyzacja
Ilość odwiedzin: 47068

Rodzaje bieżników

Opony symetryczne, kierunkowe czy asymetryczne?


Czym różnią się od siebie opony symetryczne, kierunkowe i asymetryczne? Do jakich rodzajów samochodów przeznaczone są tego rodzaju opony?
W jaki sposób je montować? Jeśli zadałeś sobie jedno z powyższych pytań, koniecznie przeczytaj!Każdy właściciel auta prędzej czy później stanie przed dylematem związanym z wyborem opon odpowiednich do jego samochodu. Dylematem, ponieważ w chwili obecnej na rynku mamy ponad 500 modeli opon, a przy takiej liczbie ofert bardzo trudno jest wybrać tą idealną. Przeglądając asortyment, oprócz nazw wielu firm, coraz częściej pojawiają się pojęcia „opona symetryczna, kierunkowa, asymetryczna”. Określenia te odnoszą się do rodzajów bieżników. Każdy z nich posiada inne właściwości, inne wady i zalety. Prezentują one również inny poziom zaawansowania technologicznego. Który rodzaj wybrać, który będzie najodpowiedniejszy dla mnie i dla mojego samochodu – takie pytania męczą niejednego kierowcę.

Opony o bieżniku symetrycznym są stosunkowo najprostszymi oponami, najmniej zaawansowanymi technologicznie. Część lewa bieżnika stanowi lustrzane odbicie części prawej, dlatego można je montować w dowolnej kombinacji na osiach. Taki rodzaj bieżnika występuje głównie w oponach letnich, a ich zaletą jest niski poziom hałasu podczas jazdy. Wykonane z dobrej mieszanki gumowej pozwalają się cieszyć niezużytym bieżnikiem przez kilka sezonów. Kolejną niekwestionowanym plusem jest ich cena. Taki rodzaj bieżnika występuje w oponach marek budżetowych takich Dębica, Barum czy Dayton. Zaleca się stosować ten rodzaj bieżnika w autach małych, o niewielkiej mocy i pojemności silnika. Są odpowiednie do spokojnej, bezpiecznej jazdy. Opony symetryczne stosuje się również w samochodach dostawczych i ciężarowych.

symetryczna


Rzeźba bieżnika kierunkowego charakteryzuje się określonym przez producenta kierunkiem toczenia każdej opony. Występuje on zarówno w oponach letnich jak i zimowych. Kształt bieżnika przypomina literę V, co przekłada się na znakomite radzenie sobie w trudnych, deszczowych warunkach. Taki kształt bieżnika pomaga zapobiegać wystąpieniu zjawiska „aquaplaningu”, czyli ślizgania się opony po tafli wody. Dodatkowo, dzięki dobrym reakcjom na gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, bieżnik kierunkowy znajduje wielu zwolenników wśród kierowców jeżdżących samochodami sportowymi. Taką rzeźbę bieżnika można znaleźć zarówno w klasie budżetowej, jak i średniej oraz wysokiej. Tego rodzaju opony powinny zainteresować kierowców, którzy cenią sobie komfort jazdy w deszczowych warunkach oraz chcą mieć gwarancję przyczepności przy dynamicznej jeździe.Opony o bieżniku asymetrycznym są najbardziej rozwijającym się segmentem rynku opon, coraz częściej występującym na wyposażeniu standardowym samochodów klasy średniej i wyższej. Bieżnik po zewnętrznej stronie różni się od jego wewnętrznej części. Strona zewnętrzna opony jest zazwyczaj bardziej masywna, co zwiększa powierzchnię kontaktu opony z nawierzchnią. Dzięki temu uzyskuje się lepszą przyczepność na zakrętach i można je pokonywać z większą prędkością. Część środkowa ma więcej rowków i nacięć - klocki są gęsto ponacinane tworząc tak zwane „lamele”. Dzięki temu opona ta lepiej odprowadza wodę oraz dobrze zachowuje się przy przyspieszaniu i hamowaniu na mokrej nawierzchni. Taki rodzaj bieżnika zapewnia również większą ekonomiczność i niższy poziom akustyki. Kluczowe jest, aby zwrócić uwagę na oznaczenia w momencie montażu opony. Napis „inside” oznacza konieczność montowania do wewnątrz samochodu, natomiast „outside” na zewnątrz. Opony o bieżniku asymetrycznym zaleca się montować zarówno w autach sportowych i limuzynach o dużych pojemnościach silnika, ale także w samochodach kompaktowych. Ten rodzaj opon jest stworzony dla kierowców ceniących zarówno komfort jazdy, niski poziom hałasu, jak i dobrą przyczepność na zakrętach przy dużych prędkościach i zróżnicowanych warunkach jezdnych.

asymetryczna


Każdy kierowca przed zakupem opon powinien wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj bieżnika. Ważne jest aby dobrać odpowiednie dla siebie parametry, a nie kierować się wyłącznie wyglądem opony. Postępując w ten sposób zapewnimy sobie bezpieczną jazdę przez następne kilka sezonów.

 • alcar_logo.jpg
 • auto-gum.jpg
 • autoland.jpg
 • autopartner.jpg
 • centra-logo.jpg
 • colmec..jpg
 • debica..jpg
 • dunlop.jpg
 • fulda.jpg
 • goodyear.jpg
 • handlopex.jpg
 • inter-cars.jpg
 • Liquymoly.jpg
 • maxgear.jpg
 • Sava.jpg
 • thermotec.jpg
 • TIPTOPOL.jpg
 • tpms.jpg